Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Miniaturka artykułu Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. Obchodzone jest 3 maja, aby uczcić uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją modernistyczną, wykraczającą daleko poza schemat swojej epoki. Konstytucja 3 Maja była przełomowym dokumentem, który wprowadzał zasady demokratyczne i równość obywateli przed prawem. Była wyrazem ducha reform i postępu, które ogarnęły Polskę w XVIII wieku. Ustawa zasadnicza miała na celu zapewnienie obywatelom Polski swobód obywatelskich, ograniczenie władzy króla oraz zwiększenie praw narodu.

Dziś, jak w wielu miejscach w Polsce, na pamiątkę 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji w Gminie Firlej odbyły się uroczystości patriotyczne, które rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym w Firleju.

Uroczystą, historyczną akademię słowno-muzyczną przygotowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Firleju. Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w firlejowskim parku.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wojt Gminy Firlej pan Grzegorz Siwek. Uroczystości patriotyczne zwieńczyło złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje pod pomnikiem i w miejscach pamięci na terenie Gminy Firlej.

Konstytucja 3 Maja jest symbolem wolności, demokracji oraz walki o niepodległość. To ważne święto, które przypomina nam o naszej historii i o wartościach, które są fundamentem naszego społeczeństwa. Konstytucja 3 Maja jest podwaliną demokratycznego społeczeństwa.

Pamięć Konstytucji 3 Maja jest zobowiązaniem do praktyki mądrego i odpowiedzialnego patriotyzmu.

Data dodania: 03.05.2024 15:45

Kategorie: #aktywnyfirlej, Aktualności