Informacja dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, którzy zadeklarowali posiadanie kompostownika przydomowego

Miniaturka artykułu Informacja dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, którzy zadeklarowali posiadanie kompostownika przydomowego

Zgodnie z podjętą przez Radę Gminy Firlej uchwałą nr LVII/279/2023 z dnia 28 kwietnia 2023 roku w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Firlej (Dziennik Urzędowy Woj. Lubelskiego z 2023 r., poz. 3282), zmienianą uchwałą nr VIII/33/2024 z dnia 28 października 2024 roku (Dziennik Urzędowy Woj. Lubelskiego z 2024 r., poz. 5213) wprowadza się możliwość kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne prowadzi się w zakupionych lub samodzielnie wykonanych kompostownikach przydomowych.

Wymagania dotyczące kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostownikach przydomowych:

1) kompostownik może być otwarty lub zamknięty, wykonany z drewna, stali, betonu, cegieł, siatki lub tworzyw sztucznych,

2) kompostownik musi zapewniać napowietrzanie, odprowadzanie wilgoci i nawilżanie masy kompostowanej,

3) podłoże pod kompostownikiem musi być przepuszczalne, zapewniające swobodny odpływ nadmiaru wody i dostęp do masy kompostowanej mikroorganizmom.

W Uchwale Rady Gminy Firlej nr IX/42/2024 z dnia 28 listopada 2024 roku w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty (Dziennik Urzędowy Woj. Lubelskiego z 2024 r., poz. 5889) ustalono zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Zgodnie z art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości
i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r., poz. 399) wójt sprawuje kontrolę przestrzegania
i stosowania przepisów ustawy.

W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który oświadczył w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, że odpady ulegające biodegradacji będą gromadzone w kompostowniku przydomowym:

  • nie posiada kompostownika przydomowego lub,
  • nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, lub,
  • uniemożliwia wójtowi lub upoważnionej przez niego osobie dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji, podanych w deklaracji
    o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze stanem faktycznym,

– wójt stwierdza, w drodze decyzji, utratę prawa do zwolnienia. Utrata prawa do zwolnienia, następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z przesłanek, o których mowa powyżej.

Należy pamiętać, że ponowne skorzystanie ze zwolnienia, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna, i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Data dodania: 04.06.2025 14:04

Kategorie: Aktualności