Informacja dla rolników utrzymujących drób

Miniaturka artykułu Informacja dla rolników utrzymujących drób

Z uwagi na wystąpienie w powiecie lubartowskim 2 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach położonych w miejscowościach Nowy Uścimów oraz Stary Uścimów zaleca się zastosowanie podstawowych środków bezpieczeństwa.

            Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest zaraźliwą i zakaźną chorobą, na którą chorują wszystkie gatunki ptaków. Z mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2023 r. poz. 1075 z późn. zm.), choroba ta podlega obowiązkowi zwalczania. Likwidacja choroby zależy od natychmiastowego podjęcia działań i nałożenia szeregu restrykcji związanych z  ograniczeniem przemieszczania zwierząt i ludzi oraz radykalnych kroków zmierzających do eliminacji zagrożenia, w tym chorych ptaków.

Wojewoda Lubelski w Rozporządzeniu z dnia 17 stycznia 2024 roku powiecie lubartowskim obszar objęty ograniczeniami – obszar zapowietrzony oraz obszar zagrożony, które obejmują część powiatu lubartowskiego w gminach Uścimów, Ostrów Lubelski oraz Serniki.

https://edziennik.lublin.uw.gov.pl/WDU_L/2024/530/akt.pdf

W celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków zaleca się zastosowanie środków bezpieczeństwa, gdyż straty związane z wystąpieniem w gospodarstwie HPAI wynikają z wysokiej śmiertelności i obowiązku likwidacji chorego, zakażonego i podejrzanego o zakażenie drobiu oraz międzynarodowych restrykcji handlowych o charakterze zakazu handlu drobiem i produktami pochodzącymi od drobiu.

Data dodania: 19.01.2024 11:58

Kategorie: Aktualności