W dniu 25 sierpnia 2024 r. odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne i Ekopiknik „FIRLEJ – EKOGmina – Naturalnie Lubelskie” w Firleju. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud, którego owocem jest polski chleb. Dożynki rozpoczęły się uroczystą, dziękczynną Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Firleju. Po nabożeństwie, zgodnie z tradycją, uczestnicy przemaszerowali w korowodzie dożynkowym do firlejowskiego parku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Korowód poprowadził kawalerzysta na koniu pan Janusz Jaworski, założyciel i członek Szwadronu Krakusów Ziemi Lubelskiej.
W korowodzie niesiony był wieniec dożynkowy, wykonany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej oraz kompozycje z płodami rolnymi, przygotowane przez każde z 20 sołectw Gminy Firlej.
Oficjalnego otwarcia uroczystości i powitania zaproszonych Gości, Władz Gminy, Radnych oraz Mieszkańców gminy dokonał Gospodarz Gminy Firlej pan Grzegorz Siwek. Wójt przyjął z rąk Starostów dożynkowych chleb – owoc ziemi i pracy ludzkich rąk. Rolę Starostów pełnili państwo Anna i Grzegorz Wolińscy z Przypisówki. Po symbolicznym dzieleniu chlebem pan Janusz Bodziacki, reprezentując Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odczytał w jego imieniu list zostały wręczone nagrody dla 20 wyróżniających się rolników z terenu gminy. Zostali oni uhonorowani dyplomami, statuetkami a także nagrodami rzeczowymi.
Rozstrzygnięty został również konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich na „Najlepszą Potrawę regionalną ze szczególnym uwzględnieniem plonów Firlejowskich sadów i pól” zwyciężyło KGW w Kunowie z potrawą keks warzywny. Drugie miejsce zajęło KGW Fajne Babki w Firleju z potrawą dip paprykowy , a trzecie KGW w Sułoszynie, serwując sałatkę z ziemniaków z pomidorami i cebulką.
Podczas uroczystości ogłoszone zostały wyniki w konkursach ekologicznych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ideą ogłoszonych konkursów: fotograficznego oraz plastycznego było ukazanie piękna gminy Firlej, a także promowanie zachowań proekologicznych. Prace można było podziwiać podczas wystawy. W konkursie plastycznym „Firlej- Moja EKOGmina” I miejsce zajęła Alicja Sowa, II Julia Zwolakiewicz, a III Amelia Szczepaniak. W konkursie fotograficznym I miejsce zajęła Aleksandra Obroślak, II Agata Zwolakiewicz, a III Amelia Cybul. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Podczas EKOPikniku omawiano i promowano zachowania ekologiczne, oraz ideę zdrowego odżywiania. Publiczność uczestniczyła w quizach na temat wiedzy o województwie lubelskim i ziemi firlejowskiej. Wielbiciele książek mogli odwiedzić stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej z wydawnictwami dotyczącymi Lubelszczyzny, zaś Miłośnicy historii i wojskowości sąsiednie stoisko Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Sympatycy sportu mogli podziwiać pokazy sztuk walki grupy Capoeira Camangula i MMA, które poprowadził multimedalista i 5-krotny Mistrz Lubelszczyzny Krystian Olszta z Niedźwiady.
Na uczestników czekało szereg atrakcji m.in. dmuchańce i kucyki, fotobudka 360, stoisko z lodami. Przed publicznością wystąpiła na żywo akordeonistka Asia Kusyk.
Oprawę muzyczną w ludowych klimatach zapewniła kapela „To i Owo” z Kamionki. Natomiast świetną zabawę z muzyką rozrywkową zapewnił zespół „White Keys”.
Całość wydarzenia uświetniły stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, na których prezentowały własnoręcznie przygotowane zdrowe, lokalne potrawy i wypieki.
Wszystkim zaangażowanym w organizację składamy ogromne podziękowania.
Dziękujemy naszym sponsorom: osobom, firmom i instytucjom lokalnym, które wsparły to wydarzenie.
Organizatorem imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna w Firleju oraz Gmina Firlej.
Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.
Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3Lublin, Dziennik Wschodni, Kanał S, Wspólnota Lubartowska, Lubartów24.