miniatura   W 1791r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Pomimo trudów z jakimi przyszło nam się mierzyć w obecnym czasie, 3ciego maja delegacja złożona z Wójta Gminy Firlej - Dawida Tarnowskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy - Radosława Janczary, symbolicznie odwiedziła wszystkie historyczne miejsca w naszej gminie, składając wieńce i zapalając znicze na znak pamięci.

  Dziękujemy serdecznie Księżom Parafii Przemieniania Pańskiego w Firleju (ks. Antoniemu, Zbigniewowi, Franciszkowi i Robertowi) za duchowe przeżycie dzisiejszego dnia, za ten nasz duchowy wymiar patriotyzmu. Wyrazy uznania składamy rówież tym, którzy w dobie dzisiejszej sytuacji nie zapomnieli o tak ważnym dla nas święcie, wywiesili flagę i w zakątku swojego domu obejrzeli transmisję online, a może nawet pomyśleli o Naszym Kraju, jego historii, chociaż przez chwilę.