miniatura   W dniu 20 lipca 2019 r. odbył się po raz czwarty Rajd Rowerowy dla Uczczenia Wyzwolenia Gminy Firlej przez 27 Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej.

Organizatorem Rajdu było Koło Historyczne Armii Krajowej z Firleja. Partnerzy: Stowarzyszenie "ToMyRazem", Gminna Biblioteka Publiczna w Firleju oraz Środowisko Lubelskie 27 WDP AK. Kapitanem Rajdu był Pan Jan Jezior. Trasa Rajdu liczyła 22 km. Wzięło w nim udział aż 178 osób to rekordowa liczba z wszystkich czterech edycji.

Przed pałacem obok leśniczówki Budy odbył się konkurs z wiedzy na temat 27 WDP AK z atrakcyjnymi nagrodami. Można było obejrzeć wystawę poświęconą Akcji Burza oraz 27 Dywizji Piechoty AK na Lubelszczyźnie przygotowanej przez IPN z Krakowa a także pokaz broni z okresu II Wojny Światowej.

Uczestnicy Rajdu zostali poczęstowani wojskową grochówką (Majeczka serdeczne dzięki - nie ma rzeczy niemożliwych) i kiełbaskami pieczonymi na ognisku przygotowanym przez leśniczego Pana Jacka Pielę.

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia około godziny 13:00 zwartą grupą udaliśmy się w drogę powrotną przed Gminną Bibliotekę Publiczną w Firleju, gdzie uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe podziękowania.

Dziękujemy zarówno organizatorom, wszystkim zaangażowanym, OSP Firlej za zabezpieczenie Rajdu, a w szczególności wszystkim uczestnikom.