11maja2019  

Szanowni Państwo,
mamy zaszczyt zaprosić na niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w najbliższą sobotę (11.05.2019), o godz.10 w Firleju (plac przy Gęsiej Plaży, ul. Lubartowska).
Tego dnia nastąpi odsłonięcie pomnika upamiętniającego 27. Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej. Ministerstwo Obrony Narodowej zabezpieczy oprawę ceremonialną tego wydarzenia (asysta honorowa, orkiestra wojskowa), a wśród gości pojawią się przedstawiciele Sejmu i Senatu, ministerstw, IPN, władz wojewódzkich na czele z wojewodą i marszałkiem, kombatantów, służb mundurowych, oświaty i cała firlejowska społeczność.

Organizatorami uroczystości są: Koło Historyczne AK z Firleja, Gminna Biblioteka Publiczna w Firleju, Gmina Firlej na czele z wójtem Dawidem Tarnowskim.

27 WDPAK powstała w lipcu 1943 roku na Wołyniu w celu ochrony ludności polskiej przed „Rzezią Wołyńską” przeprowadzaną przez ukraińską UPA. W styczniu 1944 na teren Wołynia wkroczyła Armia Czerwona. Komenda Główna AK zarządziła przeprowadzenie akcji „Burza” polegającej na walce z wycofującymi się oddziałami niemieckimi, współdziałaniu wojskowym z Armią Czerwoną i występowanie w roli gospodarzy na polskiej ziemi wobec wkraczających oddziałów czerwonoarmistów. W 1944 roku 27 WDPAK wyzwoliła Firlej z rąk hitlerowskich okupantów.